przesuszone-wlosy

Na ratunek przesuszonym włosom!

Kondycja Twoich włosów jest wynikiem przyzwyczajeń pielęgnacyjnych, ale może także świadczyć o stanie zdrowia. Przesuszone włosy to częsty widok na naszych ulicach, na szczęście jednak w większości przypadków uszkodzenia pasm wynikają z błędów w pielęgnacji.

Suche i łamliwe włosy mogą być też wynikiem silnego, przedłużającego się stresu, chorób przewlekłych, w tym m.in. nowotworów, zaburzeń hormonalnych (niedoczynności tarczycy), niedoboru składników mineralnych (cynku, krzemu i miedzi), odwodnienia, życia w zanieczyszczonym środowisku czy też zbyt częstego rozjaśniania, modelowania, stylizacji termicznej lub nadmiaru kosmetyków.

Jak rozpoznać suche włosy?

Suche włosy zazwyczaj są matowe, łamliwe, i szorstkie w dotyku, a po spięciu czy związaniu zazwyczaj odstaja na wszystkie strony. Są trudne do ułożenia i łatwo się plączą oraz tworzą kołtuny. Chociaż z pozoru mogą wydawać się obfite, brakuje im zdrowego blasku i spężystosci.

Tendencję do przesuszania się ze względu na swoją strukturę bardzo często mają też włosy wysokoporowate, których łuski są odchylone i narażone na łamanie się czy rozdwajanie.

Włosy o tej strukturze są delikatne i zazwyczaj schną szybko bez użycia suszarki, ale równie szybko chłoną wilgoć z otoczenia, podobnie jak wszelkie odżywki.

Sposoby na suche włosy

Chociaż pielęgnacja suchych włosów może być wyzwaniem, prawdopodobnie posiadasz już lub możesz łatwo zdobyć wszystkie niezbędne produkty do ich regeneracji, zarówno w domu, jak i w pobliskim sklepie.

* Optymalna temperatura wody i powietrza

Unikaj gorącej wody podczas mycia włosów, ponieważ wysoka temperatura może przyczynić się do utraty wilgoci.

Podczas suszenia włosów suszarką, używaj średniego lub chłodnego nawiewu z funkcją termoochrony, aby unikać dodatkowego przesuszenia.

*Delikatne wycieranie

Po umyciu włosów unikaj tarcia i pocierania ich ręcznikiem. Najlepiej delikatnie odciśnij włosy w jednorazowym ręczniku lub bawełnianej koszulce.

*Koloryzacja z głową lub wcale

Ogranicz stosowanie agresywnych zabiegów chemicznych, zwłaszcza rozjaśniania. Wybieraj delikatniejsze metody koloryzacji lub profesjonalne farby z pielęgnacyjnymi składnikami.

*Łagodne szampony

Unikaj intensywnie oczyszczających szamponów z silnymi substancjami myjącymi. Zamiast tego, poszukaj szamponów z substancjami pochodzenia naturalnego.

*Mycie metodą OMO

Dobrym sposobem na mycie przesuszonych i zniszczonych pasm jest metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka). Polega na nakładaniu odżywki na wilgotne włosy, następnie na zmyciu jej szamponem i nałożeniu jeszcze raz odżywki

*Regularna odbudowa

Raz w tygodniu nałóż na włosy odżywczą maskę nawilżającą albo odpowiednio dobrany olej – jojoba, arganowy lub awokado, następnie okryj głowę czepkiem foliowym i ręcznikiem. Taki kompres trzymaj na włosach około pół godziny, a następne umyj głowę delikatnym szamponem. Możesz także pozostawić maskę na włosy na noc.

W trosce o kondycję włosów warto pamiętać, że receptą na zdrowe, nawilżone włosy nie jest tylko stosowanie kosmetyków, ale przede wszystkim świadome podejście do pielęgnacji. Indywidualne dostosowanie rutyny pielęgnacyjnej, z uwzględnieniem specyfiki włosów, może przynieść znaczącą poprawę. Dbając o nasze włosy, inwestujemy w ich piękno i długotrwałą kondycję.