gory w lecie

Co zabrać w góry latem?

Wakacje w górach to świetna okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, aktywnego spędzania czasu i bliskiego kontaktu z naturą. Aby w pełni cieszyć się wakacjami w górach, warto dobrze się do nich przygotować i zabrać ze sobą odpowiednie rzeczy. Oczywiście, lista niezbędnych rzeczy zależy od planowanych aktywności i miejsca, w którym chcemy spędzać wakacje. Istnieje jednak lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą planując górskie wędrówki. Przybliżmy ją.

Wygodne obuwie to podstawa

Wygodne i odpowiednie buty to niezwykle ważny element wyposażenia podczas wakacji w górach. Letnie buty powinny charakteryzować się kilkoma cechami, aby zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówek i innych aktywności górskich. Przede wszystkim, buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane do naszej stopy. Bardzo ważnym jest, by buty nie uciskały i nie obcierały żadnego miejsca na stopie. Nawet niewielki ucisk podczas dłuższej trasy może powodować bolesne otarcia naskórka.
Najlepsze obuwie damskie do chodzenia w góry to buty, które charakteryzują się również wodoodpornością oraz elastyczną, miękką podeszwą. Dobrze, jeśli buty wykonane są z materiałów pozwalających skórze oddychać. Wreszcie, letnie buty powinny być lekkie i poręczne, aby nie obciążać naszego bagażu i nie powodować zmęczenia podczas wędrówek.

Letnie ubrania w góry – co warto zabrać ze sobą?

Wybierając się w góry w lecie warto zabrać ze sobą odpowiednie ubrania, które zapewnią nam wygodę i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Odzież, którą wybieramy powinna być wykonana z materiałów oddychających i odpornych na wodę. Dla dodatkowej ochrony przed słońcem i wiatrem warto zabrać ze sobą czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. W przypadku nagłych zmian pogodowych, dobrze jest mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę, aby chronić się przed deszczem i wiatrem. Pamiętajmy również o wygodnej odzieży na dolne partie ciała, dobrze sprawdzą się luźne, funkcyjne wygodne spodnie lub legginsy oraz oddychająca bielizna termoaktywna. W górach nawet latem panują często duże skoki temperatur, dlatego warto zabrać ze sobą kilka warstw ubrania, które można zdejmować w zależności od potrzeb.

Co jeszcze może przydać się na letnim szlaku?

Podstawą wyposażenia, o której nie możemy zapomnieć wybierając się w góry latem jest odpowiedni i dobrze spakowany plecak. Jeśli chodzi o jego pojemność, powinna być ona dopasowana do charakteru naszych wędrówek. Na krótsze jednodniowe wycieczki wystarczy plecak o pojemności kilkunastu litrów. W przypadku wypadów z nocowaniem na szlaku plecak powinien mieć znacznie większą pojemność oraz możliwość przyczepienia dodatkowych elementów jak karimata czy obuwie. Zadbajmy o tym, by w plecaku znalazł się pojemny bidon na czystą wodę, apteczka z podstawowymi lekami i opatrunkami oraz koc termiczny. W góry warto zabrać ze sobą również tradycyjną mapę, powerbank, latarkę oraz odpowiednią ilość sycącego jedzenia. Dobrze sprawdzają się np. żele energetyczne, które dodają sił na trasie a jednocześnie zajmują niewiele miejsca.