nurkowanie

Sporty wodne dla początkujących

Podczas poszukiwania sportowego hobby warto zwrócić się ku dyscyplinom, które można uprawiać w towarzystwie wody. Basen, pobliskie jezioro, rzeka czy morze – miejsc i oferowanych przez nie możliwości jest wiele. Na co warto się zdecydować, gdy nie oczekujemy silnych wrażeń?  Jakie sporty wodne sprawdzą się dla początkujących?

Pływanie – podstawa dla każdego

Pierwszym krokiem do swobodnego korzystania ze świata wodnych sportów jest nauka pływania. Jeśli jesteśmy prawdziwymi nowicjuszami i do tej pory nie mieliśmy możliwości sprawdzić swoich sił w tej dyscyplinie, warto podjąć się choć kilku lekcji. Woda, jak każdy z żywiołów, potrafi być nieprzewidywalna, dlatego, zanim wyruszymy nad rzekę, jezioro czy morze, powinniśmy najpierw nauczyć się pływać. Nawet jeśli zdecydujemy się na pływanie kajakiem czy paddleboarding (z deską SUP), nie możemy być pewni, co nas spotka – wystarczy chwila nieuwagi i wpadamy wprost do wody. Jednak pływanie samo w sobie jest ciekawym zajęciem i ma wiele zalet zdrowotnych. Z tego powodu praktycznie każdy może zdecydować się na tę dyscyplinę i rozwijać swoje umiejętności, poznając kolejne style. To świetny sposób na zrelaksowanie się. Do pływania niepotrzebny jest specjalny sprzęt. Wygodny strój to jedyna rzecz, o którą warto zadbać, a dodatkowo można dobrać jeszcze okularki czy czepek pływacki.

Dlaczego warto zdecydować się na aerobik wodny?

Aqua aerobik również pomaga oswoić się z wodą. Gimnastyka na basenie to propozycja dla dzieci, seniorów czy osób z różnymi dolegliwościami i kobiet w ciąży. Należy wybrać zajęcia z odpowiednim poziomem zaawansowania, a treningi staną się bezpieczną formą ruchu także po doznaniu poważnej kontuzji lub przejściu operacji. Aerobik w wodzie odciąża kości, mięśnie i stawy, a mimo tego jest efektowną i angażującą formą ćwiczeń. W wyniku regularnych treningów można spodziewać spalenia kalorii, wysmuklenia sylwetki, wzmocnienia ciała i poprawy kondycji. Co więcej, taka aktywność umożliwia odstresowanie się, a więc zyskamy też na lepszym samopoczuciu. Tak jak w przypadku pływania, nie musimy wyposażać się w mnóstwo rzeczy, a wymagany sprzęt do ćwiczeń dostaniemy zapewne na zajęciach.

Nurkowanie dla miłośników przygód

Więcej wrażeń może przynieść nurkowanie. To ciekawy sposób spędzania czasu, który sprawdzi się dla osób gotowych na większe wyzwanie niż pływanie. Na początku można zdecydować się na snorkeling, podczas którego znajdujemy się bliżej tafli wody. Gdy już przyzwyczaimy się do długich zanurzeń i nietypowej czynności oddychania pod wodą z pomocą fajki do nurkowania, przyjdzie czas na większe głębokości. Wymaga skupienia i opanowania, dlatego jest świetną okazją do trenowania swojej dyscypliny. Po opanowaniu nurkowania na wystarczającym poziomie będzie towarzyszyć nam poczucie wolności, dzięki czemu zapominamy o codziennych problemach i skupimy się na odkrywaniu tajemnic czekających na dnie wybranego akwenu. Wyrównanie oddechu poprawia krążenie krwi, a do tego można spodziewać się wzmocnienia ciała. Co więcej, nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby podziwiać ciekawe miejsca – całkiem sporo znajdziemy ich też na mapie Polski.