Z tego artykułu dowiesz się:
Zakopane, nie bez powodu nazywane stolicą polskich gór to niezwykle popularna miejscowość turystyczna, która każdego roku przyciąga tysiące Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego. To niezwykle urokliwe miejsce, które stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników narciarstwa oraz górskich wędrówek. Chętnie przybywają tu także miłośnicy góralskich klimatów, którzy wolą pozostać w dolinach i po prostu poznawać tutejsze zabytki, kuchnię czy zwyczaje. Niezależnie od tego, w jakim celu wybieramy się do Zakopanego warto odpowiednio przygotować się do tej podróży, aby wyjazd był udany. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, co warto zabrać ze sobą do Zakopanego.
Wakacje w Zakopanem – co musisz zabrać?
Zakopane jest miejscowością turystyczną, która odwiedzana jest chętnie przez cały rok. Co więcej jest to także miasto, które oferuje różnorodne możliwości wypoczynku. Wśród nich możemy wymienić nie tylko zjazdy w okolicznych stokach narciarskich czy wędrówki po górach, ale również zwiedzanie miasta i jego okolic oraz korzystanie z wielu basenów termalnych znajdujących się w okolicy Zakopanego. To co zabierzemy ze sobą powinno więc być uzależnione od pory roku, kiedy zamierzamy odwiedzić stolicę polskich gór oraz od aktywności, jakie zamierzamy podejmować. Innego bagażu potrzebują osoby, które zamierzają spacerować po Krupówkach, innego osoby decydujące się na wejście na Giewont, jeszcze innego zaś osoby, które będa oddawały się narciarstwu.
Niemniej jednak istnieją pewne elementy wspólne, bez których wyjazd do Zakopanego z pewnością nie będzie udany. Podstawą jest wygodne obuwie. Niezależnie od tego, czy zamierzamy zdobywać najwyższe szczyty, czy też przemierzać stosunkowo łatwe trasy takie jak droga na Morskie Oko czy Dolina Kościeliska – musimy liczyć się z tym, że będzie “pod górkę”. W zależności od wybranych tras (które warto zaplanować wcześniej) zabierzmy ze sobą wygodne buty trekkingowe lub sportowe.
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest sportowa, wygodna odzież, która dostosowana jest do różnych warunków atmosferycznych. Nawet jeśli planujemy wypoczynek w środku lata musimy mieć świadomość, że pogoda w górach bywa kapryśna a warunki potrafią zmienić się błyskawicznie. Co więcej, w wyższych partiach gór zawsze napotkamy chłód oraz nieprzyjemny wiatr. Dlatego też nawet jeśli w centrum Zakopanego panuje upał, warto wziąć ze sobą kurtkę do plecaka.
Jeśli podróżujemy zimą, a naszym środkiem lokomocji jest samochód musimy posiadać nie tylko zimowe opony ale również łańcuchy. Jeśli warunki będą sprzyjające narciarzom do wielu miejsc w Zakopanem i okolicach nie uda nam się bez nich dostać. Co prawda, górale chętnie wypożyczają takie zabezpieczenia turystom, niemniej jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których możemy uniknąć bez większego wysiłku.
Niezależnie od sezonu, w którym wybieramy się do Zakopanego warto wykorzystać bliskość basenów termalnych, które znajdują się chociażby w Bukowinie Tatrzańskiej. Dlatego też w bagażu warto uwzględnić wszystko, co może przydać nam się na tych ciepłych, uzdrowiskowych basenach.
Co spakować do walizki na wyjazd do Zakopanego? Lista rzeczy
Pakowanie bagażu na wyjazd do Zakopanego może wydawać się zadaniem bardzo prostym. Nie wyjeżdżamy przecież do leśnej głuszy, w której nie będziemy mogli zakupić brakujących nam produktów. Owszem, jest to prawdą. W mieście tym działa wiele sklepów, których działalność opiera się o spełnianie potrzeb turystów. Mowa tu o sklepach sportowych, odzieżowych czy ze sprzętem. Musimy jednak mieć świadomość, że ceny w nich są bardzo wygórowane. Dlatego też lepiej zadbać o to, by to, co możemy zabrać ze sobą z domu. Bardzo przydatnym rozwiązaniem, które może ułatwić pakowanie jest sporządzenie listy, która ułatwi nam zgromadzenie wszystkich niezbędnych elementów bagażu. Dlatego też postanowiliśmy przygotować przykładową listę rzeczy, która może pomóc naszym czytelnikom. Co ważne, jest to oczywiście tylko propozycja a poszczególne pozycje warto dostosować do własnych potrzeb, preferencji oraz pory roku, podczas której odwiedzamy Zakopane. Przejdźmy jednak do naszych sugestii.
1. Dokumenty i środki finansowe:
- dowód osobisty,
- karta EKUZ – wiele szlaków przechodzi na słowacką stronę Tatr,
- legitymacja szkolna lub studencka
- ubezpieczenie – jeśli zamierzamy zdobywać góry również po stronie słowackiej;
- gotówka oraz karty płatnicze.
2. Apteczka:
- środki przeciwbólowe,
- maść na bóle mięśni,
- krem z filtrem UV,
- krem na poparzenia słoneczne,
- środek na ugryzienia komarów,
- mokre chusteczki,
- środek odkażający rany,
- bandaże, opatrunki, plastry (w tym również na odciski),
- środki na ból brzucha i biegunkę.
3. Odzież:
- wygodne ubrania dopasowane do pory roku,
- bielizna i skarpetki,
- nakrycie głowy dostosowane do pory roku,
- obuwie dostosowane do rodzaju aktywności, w przypadku wędrówek górskich konieczne będzie obuwie trekkingowe,
- bluzy,
- spodnie dresowe,
- kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy,
- okrycie wierzchnie dopasowane do pory roku.
4. Kosmetyki:
- żel pod prysznic,
- szampon i odżywka,
- kosmetyki oraz akcesoria do golenia,
- dezodorant, perfumy, wody toaletowe,
- środki higieny osobistej,
- kremy do twarzy,
- balsam do ciała.
5. Przydatne akcesoria:
- kijki do wspinaczki,
- plecak,
- saszetka nerka,
- okulary przeciwsłoneczne,
- telefon, ładowarka, aparat, karty pamięci,
- mapa Tatr.
Oczywiście osoby, które zamierzają chodzić po górach powinny pomyśleć także o bidonach lub bukłakach na wodę, na trudniejszych szlakach z pewnością przyda się kask a zimą również raczki i raki. Z kolei narciarze potrzebują kombinezonu oraz odpowiedniego sprzętu. Tak jak więc przypomnieliśmy na wstępie, w naszej liście znajdują się jedynie podstawowe elementy bagażu do Zakopanego. Każda osoba powinna przeanalizować swoje potrzeby. Tylko wówczas uda jej się skompletować bagaż, który zapewni jej wszystko, czego będzie potrzebować podczas wyjazdu do Zakopanego. Przykładając się do pakowania swoich walizek możemy znacząco zwiększyć swoje szanse na udany, pełen pozytywnych emocji pobyt w stolicy polskich gór.
Wielbiciel podróży dalekich i tych codziennych, bliższych po okolicy. Z zawodu geograf i nauczyciel dyplomowany. Fan turystyki pieszej.