Z tego artykułu dowiesz się:
Pobyt w sanatorium to doskonała okazja do podreperowania swojego stanu zdrowia, z której każdego roku korzysta tysiące Polaków. W naszym kraju nie brakuje ośrodków finansowanych z NFZ oraz prywatnych, które znajdują się w malowniczych, uzdrowiskowych miejscowościach naszego kraju. Pobyt w sanatorium daje nam możliwość korzystania z licznych zabiegów rehabilitacyjnych, ćwiczeń czy aktywności. Jest także świetną okazją do wypoczynku. Aby jednak móc w pełni cieszyć się pobytem w sanatorium warto odpowiednio się do niego przygotować. W naszym artykule znajdziesz kompletną listę rzeczy, które warto ze sobą zabrać.
Wyjazd do sanatorium – co musisz zabrać?
Pobyt w sanatorium to czas, kiedy możemy w pełni poświęcić się trosce o swoje zdrowie ale również okazja do doskonałej zabawy. W wielu ośrodkach odbywają się wieczorki taneczne, występy muzyczne lub inne imprezy kulturalne, które pozwalają nam miło spędzić czas. Jednocześnie pobyt w sanatorium to także czas aktywności fizycznej – gimnastyki, spacerów, zabiegów. Pakując walizkę na wyjazd musimy o tym pamiętać. Nie bez znaczenia jest również długość trwania turnusu. W większości sanatorium wynoszą one 2-3 tygodnie, co jest stosunkowo długim pobytem. Dlatego też planując wyjazd do sanatorium musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości odzieży – zarówno sportowej, jak i wizytowej.
To co spakujemy do walizki powinno być również uzależnione od miejsca, do którego się udajemy. Jeśli sanatorium znajduje się nad morzem warto zabrać ze sobą akcesoria plażowe, które pozwolą nam cieszyć się wypoczynkiem nad brzegiem. Jeśli zaś ośrodek znajduje się w górach lub terenach zalesionych warto pomyśleć o dobrych butach trekkingowych czy kijkach do nordic walking, które ułatwią nam piesze wycieczki.
Niezwykle ważnym elementem bagażu każdej osoby, która wybiera się do sanatorium są dokumenty. Mowa tu nie tylko o dowodzie, ale również o dokumentacji medycznej, takiej jak skierowanie na pobyt w sanatorium od NFZ czy aktualnych wynikach badań lekarskich.
W bagażu osoby wybierającej się do sanatorium nie może zabraknąc także akcesoriów, które będa nam potrzebne podczas brania udziału w różnorodnych zabiegach – klapki, kostium kąpielowy, ręczniki i szlafrok to przedmioty, które z całą pewnością przydadzą nam się nie raz.
Warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy spędzali wolny czas. Część osób zabiera ze sobą książki, które chcę przeczytać w formie papierowej lub elektronicznej na czytniku, krzyżówki, gry planszowe lub szarady. Dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą odtwarzacza muzyki lub zgranie ulubionych piosenek na telefon.
W tym miejscu musimy zaznaczyć, że potrzeby osób, które wybierają się do sanatorium są różne, dlatego też ich bagaże mogą się od siebie różnić. Kluczowe znaczenie ma przezorność i przemyślenie wszystkich możliwych scenariuszy pobytu. Pozwoli nam to odpowiednio przygotować się do wyjazdu.
Co spakować do walizki na wyjazd do sanatorium? Lista rzeczy
Pakowanie walizki przed wyjazdem do sanatorium może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Dlatego też wiele osób zaczyna od sporządzenia listy, które pozwala im nie zapomnieć o niczym istotnym. Choć listy rzeczy poszczególnych osób mogą się między sobą różnić istnieją przedmioty, które powinny znaleźć się w bagażu każdego kuracjusza. Wiedząc o tym stworzyliśmy przykładową listę rzeczy, która może ułatwić naszym czytelnikom przygotowania do wyjazdu.
Jeśli więc wybierasz się do sanatorium koniecznie zabierz ze sobą:
- dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację rencisty lub osoby niepełnosprawnej, skierowanie do sanatorium, dokumentację medyczną;
- leki: wszystkie środki, które przyjmujesz cyklicznie ze względu na swój stan zdrowia;
- apteczkę: plastry, bandaż, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, żel na ugryzienia, tabletki na biegunkę, środek przeciw komarom, krem z filtrem;
- wygodną odzież sportową: szorty, spodnie dresowe, legginsy, koszulki z długim rękawem, topy, t-shirty, bluzy, kurtkę sportową, bieliznę, skarpetki;
- odzież wizytową: ulubione ubrania, w których czujesz się dobrze i elegancko;
- obuwie: obuwie sportowe, buty trekkingowe, klapki, trampki do ćwiczeń na sali, eleganckie pantofle lub buty wizytowe;
- kosmetyki: szampon, żel pod prysznic, akcesoria i środki do golenia, dezodorant, krem do twarzy i inne preparaty, które stosujesz podczas codziennej higieny;
- kostium kąpielowy lub kąpielówki;
- nakrycie głowy: w zależności od pory roku – ciepła czapkę, chustkę, kapelusz lub czapkę z daszkiem;
- ręczniki;
- szlafrok;
- suszarkę do włosów i/lub inne urządzenia do stylizacji włosów;
- ciekawe książki, czasopisma, krzyżówki, czytnik ebooków – wszystko to, co może umilić ci czas;
- pieniądze: nawet jeśli pobyt i wyżywienie jest darmowe, może pojawić się pokusa kupna pamiątek lub chęć na obiad w restauracji.
- przydatne akcesoria: ładowarkę do telefonu, stopery do uszu, okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne.
Pamiętaj, że nasza lista ma wyłącznie charakter poglądowy i może nie zawierać wszystkich niezbędnych ci przedmiotów. Jeśli masz wątpliwości, czy musisz zabrać ze sobą rzeczy, które niezbędne będą podczas zabiegów leczniczych i aktywności warto dopytać o to w placówce, do której się wybierasz. Niektóre z nich mogą bowiem wymagać np. posiadania własnej maseczki do inhalacji czy maty do ćwiczeń. Zastanów się także w jaki sposób zamierzasz spędzać wolny czas i zabierz niezbędne akcesoria takie jak kijki, plecak, torbę plażową czy koc piknikowy. Dzięki temu czas spędzony w sanatorium będzie znacznie przyjemniejszy a ty wykorzystasz go w pełni. Nie martw się również jeśli czegoś zapomnisz. Znacząca większość sanatoriów znajduje się w miejscowościach, w których działają sklepy, również te otwarte na potrzeby kuracjuszy. Znajdziesz w nich ewentualne drobiazgi, których nie zabierzesz ze sobą.
Podsumowując, wyjazd do sanatorium to doskonała okazja, by polepszyć swoje zdrowie i kondycję. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Jeśli zadbasz o swój bagaż i zabierzesz niezbędne ubrania i akcesoria możesz mieć pewność, że będzie to bardzo mile spędzony czas.
Wielbiciel podróży dalekich i tych codziennych, bliższych po okolicy. Z zawodu geograf i nauczyciel dyplomowany. Fan turystyki pieszej.