gdzie lezy dominikana

Gdzie leży Dominikana? Mapa, kontynent i atrakcje

Dominikana to państwo położone na wschodniej części wyspy Hispaniola, w archipelagu Wielkich Antyli. Leży między Kubą a Portoryko, na Morzu Karaibskim. Graniczy z Haitii, z którą dzieli rzeka Artibonite.

Historia Dominikany

Historia Dominikany jest bogata i burzliwa. Wyspa ta była pierwszym miejscem europejskiej kolonizacji na Nowym Świecie. W 1492 roku Krzysztof Kolumb przypłynął na wyspę i nazwał ją La Española. W ciągu następnych kilku lat Hiszpanie osiedlili się na wyspie i zaczęli eksploatować jej zasoby naturalne. Wyspa była ważnym centrum handlu surowcami, zwłaszcza złotem i drewnem.

W XIX wieku Dominikana była kolonią Hiszpanii, a po jej upadku stała się niepodległym państwem. Przez wiele lat kraj ten był rządzony przez dyktatorów i doświadczał wielu kryzysów politycznych i ekonomicznych. Obecnie Dominikana jest demokratycznym państwem i jednym z najważniejszych krajów turystycznych na Karaibach.

Atrakcje na Dominikanie

Dominikana jest rajem dla miłośników plaż i sportów wodnych. Wyspa ma ponad 1000 km linii brzegowej, która jest pełna pięknych, piaszczystych plaż i ciepłych, turkusowych wód. Wiele z nich jest idealnych do nurkowania i snorkelingu, ponieważ mają bogate rafy koralowe i różnorodną faunę morską.

Dominikana jest również doskonałym miejscem do uprawiania sportów związanych z wiatrem i falami. Na wyspie znajduje się wiele szkół windsurfingu, kitesurfingu i surfingu, z których wiele znajduje się w okolicach Cabarete.

Innym popularnym miejscem na Dominikanie jest Park Narodowy Los Haitises, który jest domem dla wielu gatunków rzadkich zwierząt.

dominikana na mapie

Inne atrakcje na Dominikanie

  1. Plaże – Dominikana słynie z pięknych plaż z białym piaskiem i turkusowymi wodami. Warto odwiedzić miejsca takie jak Punta Cana, Bavaro czy La Romana.
  2. Parki Narodowe – Dominikana posiada kilka pięknych parków narodowych, w których można podziwiać różnorodną faunę i florę. Warto odwiedzić Parque Nacional del Este oraz Parque Nacional Los Haitises.
  3. Wodospady – Dominikana jest pełna pięknych wodospadów, takich jak 27 Charcos, El Limón czy Damajagua.
  4. Zwiedzanie Santo Domingo – Stolica Dominikany, Santo Domingo, posiada wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Zamek Alcazar de Colón, Katedra Santa Maria la Menor czy Starówka.
  5. Zwiedzanie miasta La Vega – Miasto La Vega jest znane z produkcji rumu i kawy, a także z pięknych kościołów i katedr.
  6. Sporty wodne – Dominikana jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing.
  7. Zwiedzanie fabryk rumu – Dominikana jest znana z produkcji rumu, a więc warto odwiedzić jedną z wielu fabryk rumu, aby poznać proces produkcji i spróbować różnych rodzajów rumu.